نوامبر 24, 2020

جنایات اشغالگران و پرده‌پوشی اداره کابل

جنایات اشغالگران و پرده‌پوشی اداره کابل

ابو یحیی بلوچی

دیروز، استرالیا با اعتراف به گوشه‌ای از جنایات جنگی‌اش، رسما از جنایات عساکر اشغال‌گر خود پرده برداشت و نشان‌داد سربازان استرالیایی در رکاب سربازان دیگر‌‌ کشورها تحت حمایت ناتو، طی ۱۹ سال اشغال افغانستان دست به جنایات فجیعی زده‌اند.

افغانستان با اشغال آمریکایی در سال ۲۰۰۱ صفحه‌ای جدید از صفحات تاریخ را به روی جهانیان گشود و در طی این ۱۹ سال اشغال، جهانیان به جانی‌‌بودن بسیاری از غربی‌ها پی‌بردند.

سربازان اشغال‌گر با روا داشتن هر جرم و جنایتی اعم از قتل و کشتار، مُثله‌کردن و عکس گرفتن با اجساد غیر نظامیان و دیگر جنایت‌های فجیعی که بر غیر نظامیان روا داشتند، اسم‌ خود را برای همیشه در صفحات تاریخ جنایات جنگی ثبت کردند‌. از آن‌ها بدتر نظام دست نشانده کابل است که نه تنها با آن‌ها کمک کرد، بلکه سعی بر پوشاندن جنایت‌های‌شان داشته است.

در سال‌های اشغال افغانستان، سربازان ناتو جنایت‌های زیادی مرتکب شده‌اند که با سکوت ادارۀ کابل و توجیهات بی‌اساس‌شان و از طرفی با اعمال فشار از طرف دولت‌هایی که سربازان‌شان مرتکب جنایت شده بر آن‌ عده افرادی که قصد پی‌گرد قانونی داشته‌اند، این حوادث‌ را پوشیده‌اند.

فاتو بنسودا دادستان کل دادگاه کیفری بین المللی لاهه (هلند) در دو سال اخیر تلاش‌هایی را برای کسب مجوز به منظور رسیدگی به جرائم جنگی نیروهای آمریکایی در افغانستان آغاز کرد این موضوع مخالفت دولت آمریکا را در پی داشت.

وی گفت: مدارک و اطلاعاتی در دست دارد که نشان می‌دهد ارتش آمریکا و سازمان‌های اطلاعاتی به شکنجه و کشتار، تجاوز جنسی و نقض کرامت انسانی در افغانستان متهم هستند.

او همچنین گفت که گروه‌های نظامی از سال ۲۰۰۹ به اینطرف بیش از ۱۷۰۰۰ غیر نظامیان را در افغانستان کشته‌اند که ۷۰۰۰ مورد آن قتل‌های هدف‌مند بوده است.

در پی افزایش شکایت‌ها از جنایات جنگی نیروهای آمریکایی در سال های گذشته، دادگاه بین‌المللی لاهه تصمیم گرفت تا این موضوع را مورد بررسی قرار دهد. با این حال وزارت خارجه آمریکا عنوان کرد آغاز تحقیقات دادگاه لاهه در افغانستان به برقراری ثبات و امنیت در این کشور کمکی نمی‌کند و آمریکا مخالف تحقیق از نظامیان آمریکایی در افغانستان است.

این واکنش وزارت خارجه، واکنشی دیگر از جانب دونالد ترامپ در پی خود داشت که دونالد ترامپ در واکنش به اقدام این سازمان علیه کارکنان دادگاه لاهه که در تحقیقات جنایات جنگی آمریکا در افغانستان دخیل هستند تحریم‌های اقتصادی و محدودیت‌های مسافرتی را صادر کرد.

کاخ سفید هم‌چنین در بیانیه‌ای اعلام کرد: رئیس جمهور همچنین فرمان گسترش محدودیت‌های روادید برای مقامات دادگاه بین‌المللی کیفری و اعضای خانواده آنان را صادر کرده است.

دشمنان غربی این‌گونه با اسم مبارزه با تروریسم وارد کشور افغانستان شدند، با نیرنگ‌های مختلف انواع جنایت‌ها را انجام دادند بی‌آنکه حتی یک بار مورد سوال و بازپرسی قرار بگیرند و بدون بازپرسی، از جنایات‌شان حمایت شد و به باد فراموشی سپرده شدند؛ چون نظام دست‌نشانده کابل اولین حامی آن‌ها بود و در اولین فرصت ممکن جنایت‌های آن‌ها را یا توجیه و یا مخفی می‌کرد.

به گزارش پایگاه خبری سازمان بین المللی ناظران حقوق بشر مستقر در هلسینکی، «پاتریشیا گاسمن» مسئول بخش آسیای این نهاد در مطلبی نوشت که در روند بررسی تحقیقات پیرامون جنایات جنگی نیروهای آمریکا در افغانستان هنوز پیشرفتی حاصل نشده است زیرا کابل از دادستان این دادگاه خواسته که این روند را متوقف کند تا بتواند سندی ارائه کند که براساس آن افرادی که مسئول جرائم جنگی و ضدبشری هستند، پاسخگو شوند.

وی با ضعیف خواندن عملکرد دولت کابل در راستای تأمین عدالت گفت: کابل در راستای محاکمه مقام‌های ارشد نظامی و پلیس که متهم به شکنجه و اعدام‌های غیرقانونی هستند ناکام بوده است.

این‌ها مشتی نمونۀ خروار از جنایت‌های اشغال‌گران، پرده‌پوشی دولت‌مردان غربی، سکوت ادارۀ کابل در عین با خبری از این جنایت‌ها و مخفی نگه‌داشتن آن‌ها، بودند.

Related posts